Odzież i materiały

Bluzki damskie bardzo często zniewalają krojem lub oszałamiają kolorem, ale ważne jest także to, z jakich materiałów zostały wykonane. Spoglądając na skład wymieniony na metce bluzki możemy wysnuć wnioski odnośnie tego, jak komfortowa okaże się w noszeniu i czy łatwo będzie ją pielęgnować. Warto więc wiedzieć, jakie są właściwości poszczególnych tkanin.

Przeważnie zwracamy dużą uwagę na kolory i kroje i staramy się dobrać bluzki w taki sposób, aby jak najlepiej do nas pasowały, a więc sięgamy po tuniki, topy, t-shirty, polo, bluzki gładkie, ze zdobieniami lub nadrukami. Patrzymy też, czy mają krótkie lub długie rękawy i jak są wykrojone ich dekolty. Jednak ważne jest także to, z czego są wykonane, a więc, czy z bawełny, wiskozy, jedwabiu, poliestru, lub czy mają dodatek elastanu.

Tkanina bawełniana ma bardzo wielu zwolenników. Kojarzy się z naturalnością, jest idealna na lato ze względu na fakt, że doskonale przepuszcza powietrze. Często bluzki wykonane są faktycznie z bawełny, ale tkanina bawełniana to nierzadko mieszanka różnych włókien, charakteryzująca się po prostu tym, że jest miękka i przyjemna w dotyku. Tkanina bawełniana jest wykorzystywana do produkcji koszulek na ramiączka, t-shirtów oraz koszul. Jest bardzo chłonna i wiele osób czuje się w niej komfortowo.  Na tkaninę bawełnianą łatwo coś nadrukować, stąd szeroki wybór t-shirtów z nadrukami.

Podobnym materiałem do bawełny (a zdaniem niektórych także do jedwabiu) jest wiskoza, otrzymywana z celulozy. Także doskonale nadaje się na bluzki i jest znakomita latem. Należy ją jednak traktować delikatnie – prać w temperaturze 30 stopni i suszyć lekko odwirowaną. Jednak przewiewność tej tkaniny i fakt, że jest miła dla skóry sprawia, że ma ona licznych zwolenników.

Poliestrowe bluzki nie gniotą się i są bardzo wytrzymałe. Ta syntetyczna tkanina ma także tę zaletę, że jest łatwa w pielęgnacji. W przeciwieństwie do bluzek wykonanych z tkanin bawełnianych poliestrowe bluzki zachowują swój kształt, dzięki czemu wiele osób uważa je za bardzo praktyczne.

Bluzki wykonane z domieszką elastanu (włókno sztuczne) są rozciągliwe i bardzo dobrze dopasowują się do figury. Inną nazwą dla elastanu jest Spandex lub Lycra (nazwa zastrzeżona). Są to materiały z których są wykonane także stroje kąpielowe.  Bluzki wykonane z dodatkiem elastanu do bawełny czy nylonu są praktyczne – bardzo wytrzymałe i bez wątpienia wygodne.

Jedwab pozyskiwany jest z jedwabnika morwowego lub dębowego. Zwierzę to tworzy kokon, z którego robiona jest przędza. Bluzki wykonane z jedwabiu są bardzo miłe w dotyku, miękko układają się na sylwetce. Mają doskonałe właściwości termoregulacyjne, więc doskonale nadają się na upały. Charakteryzują się także wspaniałym połyskiem. Dają duże pole do popisu na przykład dzięki możliwości ręcznego zdobienia. Wśród jedwabi wyróżnia się takie rodzaje wykorzystywane do produkcji bluzek jak: krepa (matowa, silnie skręcona), satyna (inaczej satynowa krepa), której prawa strona ma połysk, podczas gdy lewa jest matowa i w końcu cienki szyfon.

Tak więc gdy będziemy na zakupach, to warto zerknąć na metkę bluzki, która się nam podoba, by zapoznać się z materiałem, z którego została wykonana. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie właściwości ma jej materiał i jakiej trwałości można się po niej spodziewać.