Okulista Kraków

Soczewki kontaktowe, niewłaściwe określane jako szkła kontaktowe są stosunkowo nową formą radzenia sobie z wadami wzroku, korygowania wad biorąc pod uwagę długą historię stosowania przez ludzi szkieł okularowych. Ich używanie polega na nałożeniu soczewki bezpośrednio na rogówce oka, dzięki czemu obecność wady u danej osoby jest praktycznie nie do rozpoznania.

Soczewki nie tylko poprawiają ostrość widzenia, ale często bywają używane jako przedmiot, który pozwala na zmianę koloru oczu. Na rynku obecnych jest wiele typów soczewek, dzięki którym można nadawać swoim oczom różnorakie barwy. Warto dodać, że soczewki używane obecnie przez miliony osób na całym świecie są wykonane w dużej mierze z wody. Soczewki kontaktowe zapewniają ogromny komfort noszenia, dlatego warto chociaż na chwilę zdjąć okulary. Aby móc nosić soczewki potrzebne są jednak dodatkowe badania.

Soczewki kontaktowe są wykonywane z niezwykle skomplikowanego materiału zwanego hydrożelem, którego właściwości pozwalają soczewce idealnie dopasować się do gałki ocznej. Został on wynaleziony niedawno, dlatego też szkła kontaktowe obecne na rynku są dość drogie, jednak z pewnością wraz z upływem lat będą osiągalne dla wszystkich – stwierdza okulista Kraków Jarek.

okulista KrakówHydrożel jest rodzajem żelu złożonym z wody, który kształtuje się za pomocą różnego rodzaju polimerów. Został wynaleziony przez czeskich chemików w 1962 roku. Do dziś ten materiał służy jako tworzywo, z które wytwarza się szkła kontaktowe. Hydrożele są obecnie powszechnie wykorzystywane w produkcji leków i kosmetyków, a także do wykonywania implantów chirurgicznych i właśnie do wytwarzania szkieł kontaktowych.

Hydrożel w wilgotnym środowisku jest miękki, elastyczny, ale jeśli zostanie oddalony od wody stwardnieje niczym szkło. Każdy użytkownik szkieł kontaktowych z pewnością miał okazję zobaczyć tę prawidłowość na własne oczy. Właściwości hydrożelu zostały bardzo szybko wykorzystywane w branży optycznej do produkcji szkieł kontaktowych, które ułatwiają życie wielu osobom, dotąd zmuszonym do noszenia niewygodnych, krępujących szkieł okularowych.

Między producentami soczewek trwa walka na stworzenie soczewki najbardziej komfortowej dla oka, a przy takiej, którą można nosić przez jak najdłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *