Podwodna przygoda z aparatem

Fotografia podwodna dostarcza dużo emocji, podnosi adrenalinę a przede wszystkim jest doskonałym dodatkiem do wakacyjnej wyprawy. Niezapomniane chwile pod wodą w otoczeniu egzotycznych zwierząt, we wraku można uwiecznić na zdjęciu. Będzie to doskonała pamiątka, poza tym zdjęcia te będą niezwykle spektakularne i można je nawet powiększyć i powiesić na ścianie. Oprócz sprzętu do nurkowania potrzeba nieco umiejętności, fotografia podwodna w wodzie nieco różni się od tradycyjnego.

Decydując się na wybór aparatu należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Praktycznie nie ma znaczenia czy wybierzemy aparat analogowy czy cyfrowy, ale zabawa z cyfrówką jest łatwiejsza ponieważ:

  • efekt pracy jest dostępny natychmiast, przy aparacie analogowym trzeba czekać kilka dni na wywołanie zdjęć
  • ilość zdjęć jest nieograniczona, te nieudane można od razu kasować
  • mamy możliwość zmiany czułości matrycy
  • duża głębia ostrości
  • możliwość kręcenia filmów
  • szeroki wybór aparatów cyfrowych i tania eksploatacja

Dla początkujących automatyczny aparat jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeżeli pragniemy robić ambitniejsze zdjęcia taka funkcja jak ustawiania przesłony i czasu migawki powinny być dostępne w aparacie cyfrowym.

Gdy już dokonamy wyboru aparatu, powinniśmy pomyśleć o obudowie. Są dwie opcje, albo kupimy obudowę kompaktową, proponowaną przez producentów aparatów, albo wybierzemy coś z oferty niezależnych producentów. Te pierwsze są tańsze i dobre, zaś te drugie mają więcej możliwości a co za tym idzie, są droższe. W zasadzie do każdego aparatu dostępne są obudowy, ale zawsze należy sprawdzić do jakiej głębokości może być używana dana obudowa(zwykle około 40 metrów), warto też przyjrzeć się jakie elementy można do niej dokupić. Niezależnie od rodzaju obudowy musimy o nią dbać, tak aby podczas podwodnych wojaży nie zalać aparatu. Najważniejszym elementem jest o-ring, silikonowy pierścień, który zawsze musi być czysty i nasmarowany przeznaczonym do tego celu smarem. Po skończeniu nurkowania należy umyć obudowę w słodkiej wodzie i sprawdzić czy o-ring nie jest uszkodzony.